Porady

Gdy umiera ktoś bliski, wielokrotnie osobom, które są tego świadkami, trudno wdrożyć właściwy sposób postępowania. On zaś zmienia się w zależności od tego, w jakim miejscu nastąpił zgon. Dlatego poniżej zamieszczamy kilka wskazówek.

1) Postępowanie w przypadku utraty bliskiej osoby

Gdy zgon nastąpił w szpitalu, wystarczy zadzwonić do Zakładu Pogrzebowego Gryc w Sędziszowie. Na Państwa zlecenie odbierzemy ciało zmarłej osoby i przewieziemy do domu pogrzebowego, nawet tego samego dnia. Następnie przygotujemy zmarłego do ceremonii pogrzebowej. Szpitale posiadające własne chłodnie przeważnie wydają zwłoki w godzinach pracy prosektorium.

Gdy zgon nastąpił w innym miejscu, w którym nie ma opieki medycznej, muszą Państwo koniecznie wezwać pogotowie, aby lekarz stwierdzi zgon i wypisał kartę zgonu. Czasami zespół karetki pogotowia wystawia wyłącznie kartę informacyjną z wykonanymi czynnościami oraz stwierdzeniem zgonu. W takim przypadku należy z wydanymi dokumentami udać się do lekarza rodzinnego, aby wystawił kartę zgonu. Karta zgonu jest niezbędna do wystawienia Aktu Zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Gdy osoba zmarła w wyniku wypadku, lub istnieje uzasadnione podejrzenie, że zgon mógł nastąpić w wyniku przestępstwa, wówczas potrzebne jest zezwolenie prokuratora. Zwłoki osób zmarłych oraz zabitych w miejscach publicznych, przewożone są wyłącznie na wniosek właściwego organu (np. prokuratora) do najbliższego prosektorium. Następnie transportowane są do zakładu medycyny sądowej w celu ustalenia przyczyny zgonu. Opłacanie i organizowanie tego przewozu jest w gestii prokuratury. Co ważne, przewoźnicy osób zmarłych nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od rodzin osoby zmarłej z tytułu przewozu zwłok z miejsca wskazanego przez policje do zakładu medycyny sądowej. Nie mają także uprawnień do informowania rodziny o zgonie danej osoby. W tym przypadku tak samo jak w innych, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do Państwa. Gdy zdecydują się Państwo na korzystanie z naszych usług, wystarczy zlecić nam to telefonicznie i wtedy zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

Nasze numery telefonów 604 903 958 oraz 602 336 177 czynne są całą dobę.

2) Jak uzyskać środki na zorganizowanie pogrzebu

Środki finansowe na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Kwota zasiłku która jest niezmienna od 2011 roku – chwili obecnej jest to ok. 4000 zł – służy dofinansowaniu kompleksowej uroczystości pogrzebowei. Osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu w Z.U.S. lub K.R.U.S są chowane na koszt miejskiego lub gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

3) Dokumenty niezbędne do uzyskania aktu zgonu

Formalności związane z urzędem stanu cywilnego. Niezbędne dokumenty to:

  • Karta zgonu wystawiona przez lekarza
  • Dowód osobisty osoby zmarłej
  • Dowód osobisty współmałżonka (jeżeli współmałżonek istnieje)
  • Dowód osobisty osoby zgłaszającej zgon

4) Dokumenty do zasiłku pogrzebowego Z.U.S/K.R.U.S.

Akt zgonu

Odcinek renty lub emerytury (lub legitymacja), albo poświadczenie ubezpieczenia przez zakład pracy

Rachunek za trumnę oraz usługę pogrzebową (wystawiany przez zakład pogrzebowy)

Pozostałe rachunki z poniesionych kosztów związanych z pogrzebem min. grabarz, ksiądz za posługę duszpasterską (dotyczy Z.U.S)

Ikona strzałki
Zainteresowany? Skontaktuj się z nami, przejdź do kontaktu